Basilej – Švýcarsko a Colmar – Francie

28.11. – 1.12.2014 Švýcarsko Francie Zahraničí

Když jsme letos přemýšleli, kam vyrazit na prodloužený adventní víkend, padl náš výběr na švýcarské město Basilej. Cesta letadlem do Basileje z Prahy netrvá dlouho, nějakých 80 minut, ale hlavně dle mnohých informací se zde každoročně konají jedny z nejkrásnějších adventních trhů v celém Švýcarsku. Nedaleko Basileje se navíc kromě jiného nalézá zajímavé městečko Colmar známé svými hrázděnými domy, a které se sice nachází ve Francii, ale díky neobvyklé poloze Basileje, to tam není vůbec daleko.

Basilej je totiž zvláštní tím, že leží na hranici tří zemí a to Švýcarska, Francie a Německa. Navíc je zajímavé i to, že letiště se v Basileji nachází na území Francie, přestože Basilej patří Švýcarsku, i když některé její okrajové části zasahují i do výše uvedených států.

Kromě úžasných vánočních trhů jsme tak v Basileji navštívili i místní ZOO a jeden den jsme podnikli cestu vlakem do městečka Colmar ve Francii.

Basilej (německy Basel, francouzsky Bâle, italsky a rétorománsky Basilea) je město v severozápadní části Švýcarska při hranicích s Francií a Německem. Je hlavním městem polokantonu Basilej-město. Má asi 170 000 obyvatel. Městem protéká řeka Rýn. Město je významnou dopravní křižovatkou. Nachází se zde totiž mezinárodní letiště Basel-Mulhouse-Freiburg, největší říční přístav ve Švýcarsku a tři nádraží dálkové dopravy. Jsou to Bahnhof Basel SBB (Centrální nádraží) se spoji do měst Zürich, Bern/Luzern a Delémont a mezistátními spoji do Německa, Itálie a Rakouska; Basel SNCF (Alsaské nádraží) se spoji do Mulhouse – Paříže/Bruselu a Badische Bahnhof (Basel Bad Bf) nacházející se na severu města a jež je provozováno Deutsche Bahn. Vedle toho existují na území města ještě zastávky S-Bahn Basel Basel-St. Johann, Basel-St. Jakob a od roku 2006 také Basel-Dreispitz. Město je též významným kulturním i vzdělávacím střediskem. Roku 1460 zde byla založena nejstarší švýcarská univerzita. Mezi nejvýznamnější památky města patří basilejská katedrála.

Colmar (česky též Kolmar) je město na východě Francie v departmentu Haut-Rhin a regionu Alsasko. Má 66 000 obyvatel. Colmar je pozoruhodnou směsicí německých a francouzských vlivů a je tak nepochybně jedním z nejmalebnějších měst v tomto regionu. Pěstuje se zde hodně vína, protože Colmar má slunečné mikroklima s minimem srážek. Nejznámější je však svou typickou gotickou architekturou. Hrázděné domy pastelových barev spolu s kanály proplétajícími se mezi domky, kterým se mimo jiné říká Malé Benátky (Petite Venise), tak tvoří jedinečný a neobvyklý charakter celého města.

Basilejské ZOO se nachází jihozápadně od centra města a patří mezi nejoblíbenější turistické cíle města. Obyvatelé Basileje ji láskyplně nazývají Zolli. Basilejské ZOO je nejstarší (1874) a též největší ZOO podle počtu zvířat ve Švýcarsku a je jedním z nejnavštěvovanějších míst v zemi – ročně sem zavítá skoro 2 milionů návštěvníků. Na 13 ha plochy žije 645 živočišných druhů včetně indických nosorožců, kteří se zde jako v první zoo na světě narodili v zajetí. Tato ZOO byla vyhodnocena jako jedna z patnácti nejlepších na světě.