Brand bei Bludenz, Bodamské jezero a jezero Lünersee – Vorarlbersko – Rakousko

3.9. – 5.9.2021 Rakousko Zahraničí

Přestože jsme strávili těchto devět dní na relativně malém území, navštívili jsme tolik rozdílných a úžasných míst, že si ve výsledku každé z nich zaslouží svůj vlastní článek. Oblast nejzápadnějšího Rakouska, jež hraničí kromě jiného s Lichtenštejnskem, patřila patrně asi k nejkrásnějším místům Rakouska, které jsme kdy v Rakousku navštívili. Kromě kouzelné oblasti v okolí měst Serfaus, Fiss a Ladis to bylo již výše jmenované Lichtenštejnsko, úchvatné jezero Lünersee, podivuhodné údolí Kaunertal ležící mezi přehradou Gepatsch-Stausee a ledovcem Kaunertaler Gletscher s vyhlídkou na vrcholu Karlesjoch a nakonec městečko Sankt Anton am Arlberg.


Bodamské jezero (německy Bodensee, francouzsky Lac de Constance, italsky Lago di Costanza nebo Lago Bodanico, anglicky Lake Constance) je druhé největší jezero v Alpách. Jezero má rozlohu 536 km². Je 63,3 km dlouhé a maximálně 14 km široké. Dosahuje maximální hloubky 254 m. Leží v nadmořské výšce 395,6 m n. m. Jezero leží na území tří států – na území Německa (Bavorsko, Bádensko-Württembersko), Rakouska (Vorarlbersko) a Švýcarska (Sankt Gallen, Thurgau, Schaffhausen). Je největším jezerem v Rakousku a v Německu a druhým největším ve Švýcarsku. Je také třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. Je zajímavé, že na hladině jezera nejsou definované žádné oficiální hranice.

Lünersee je největším a nejvýše položeným jezerem v rakouské spolkové zemi Vorarlberg nacházející se na konci údolí Brandnertal. Leží v nadmořské výšce 1 970 m n. m. Jezero je částečně uměle vybudované v místech původního jezera. Na délku má v nejvzdálenějších bodech až 2 km, na šířku 1,2 km. Sahá do hloubky 139 m a často je využíváno i rybáři. S takto velkými rozměry je nejrozlehlejším přírodně vytvořeným jezerem v celém Rakousku. Dnes slouží jako zásobárna vody pro tři vodní elektrárny v údolí. Oblíbeným cílem turistů se stalo právem; jezero je lemováno nádhernými horami a spolu s okolní panenskou přírodou tak vytvářejí naprosto kouzelné místo. Navíc je Lünersee výchozím bodem pro četné túry; v okolí se nachází řada horolezeckých vrcholů, několik alpských stezek a via ferrat. Na hřebenu protilehlé části hráze Lünersee probíhá hranice se Švýcarskem. Lze tedy toto místo zvolit i jako výchozí bod pro přechod Alp až na švýcarské území.


Několik fotografií